top of page

Diva Cup'ın gücü adına!Ped? Tampon? Diva Cup?

Başlıktan da anlaşılacağı üzere konumuz regl döneminde kadınların kullandıkları ürün ve yöntemler.

“Varlığı ayrı dert, yokluğu ayrı.”

“Rahat hissetmiyorum.”

“Rahat hareket edemiyorum.”

“Sızar veya taşar diye korkuyorum.”

“Gün içinde rahatça değiştirebileceğim hijyenik bir ortam bulmakta zorlanıyorum.”

“Bu nasıl takılır ki?”

Dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin, yalnız değilsiniz.

Regl dönemlerinde doğru, etkili ve konforlu bakım birçok kadının zorlandığı bir konu.

İşte yeni bir yöntem:

Ped ve tampon yöntemlerini deneyip bir türlü istediği konfor ve hijyeni elde edemeyen Francie, regl döneminde şuana kadar denediği yöntemlerle tatmin olamamış kadınların rahatlıkla kullanabileceği bir ürün geliştirmiş; The Diva Cup.

Şekil itibariyle bir çan veya huniyi andıran Diva Cup sağlık amaçlarında kullanılabilen, herhangi zararlı/katkı madde içermeyen silikondan üretilmiş. Menstrüel kap vajinanın içine, alt kısmına yerleştirilir ve menstürel (adet) sıvısı tampon veya pedlere olduğu gibi herhangi bir madde tarafından emilmek yerine burada birikir. 10-12 saatte bir yani günde en az iki kez kabın boşaltılıp, temizlendikten sonra geri takılması gereklidir.

Üretilmesindeki temel amaçlar regl dönemlerinde ortaya çıkan manzara ve koku gibi rahatsızlık verebilecek durumları ortadan kaldırmak, regl dönemindeki kadınlara hareket ve aktivite özgürlüğünü geri kazandırmak.

Diva Cup’ın üretim aşamasında çevre dostu olmasına oldukça özen gösterilmiş. “Çevreci Divalar”ın tekrar kullanılabilir olması ve atık oluşturmaması sebebiyle ped veya tampon gibi yöntemlerden çok daha çevreci olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ürünü daha detaylı incelemek isterseniz www.divacup.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Peki kim kullanacak?

Çoğu ülkede tampon ve menstrüel kap kullanımı ped kullanımından daha yaygın hale gelirken ülkemiz için durum farklı. Türkiye’de birçok kadın rahatsızlık verdiğini, kokuya neden olduğunu, alerji yaptığını düşündüğü ve gördüğü halde geleneksel regl rutinlerini değiştirmemekte ve pedlere bağlı kalmaktadır. Peki yeni yöntemler varken neden hala ped?

İnternet ortamında “ Dokunmayı sevmiyorum”, “ Vajinamın içerisine bir şey yerleştirmek ayıp ve çirkin geliyor”, “Ya zara zarar verirse?”, “Ya içeride kalırsa?” gibi yorumlar ve sorularla karşılaşmak mümkün.Türk kullanıcıları olan birçok forum sitesinde de görülebileceği üzere tampon ve menstrüel kap kullanımı genital organa direk teması gerektirdiğinden Türk kadınları tarafından çok tercih edilmemiş. Ped takarken kadın iç çamaşırına temas eder fakat tampon ve menstrüel kabın doğru konumlandırılabilmesi için elle