top of page

Cinsel sağlık, Dünya Sağlık Örgütü tarafından "cinsellikle ilişkili fiziksel, zihinsel ve sosyal tam bir iyi olma halidi" olarak anımlanır. Bu tam iyi olma halinin sağlanması için cinselliğe ve cinsel ilişkilere karşı olumlu ve saygılı bir yaklaşımın yanında baskıdan, ayrımcılıktan ve şiddetten uzak haz dolu ve güvenli cinsel deneyimlerin yaşanması olasılığı gerekir.

 

Cinsel sağlık yalnızca tıbbi sorunları ve üreme ile ilgili sorunları değil, cinsellik eğitimi, cinsel davranış ve cinsel tutumlar gibi cinsellikle ilgili tüm görüşleri kapsamaktadır. 

2010 yılında Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS) her 4 Eylül’de tüm kuruluşlarını cinsel sağlık konusunda dünya çapında daha geniş kapsamlı bir sosyal bilinç uyandırmak için Dünya Cinsel Sağlık Günü’nü kutlamaya çağırdı. İlk Dünya Cinsel Sağlık Günü cinsellikle ilgili korkuları ve tabuları yıkmaya başlamak amacıyla “Hadi konuşalım!” sloganıyla kutlandı.​

Dünya Cinsel Sağlık Günü, 35 ülkede komisyon görüşmelerinden konferanslara ve resim sergilerine geniş bir aktivite aralığıyla kutlanmıştır. Ülkelerdeki organizatörler DCSG aktivitelerini okullara, medya platformlarına, hastanelere, kütüphanelere, üniversitelere, halk meydanlarına, sergi salonlarına, tiyato topluluklarına vb. taşımıştır, Tüm bu çabaya karşılık Dünya Cinsel Sağlık Birliği cinsel sağlıkla ilgili konuların her yerde tartışıldığından emin olmak istiyor! 

2017'de 13 Ekim'de kutlanan Dünya Cinsel Sağlık Günü, 100'den fazla kişinin katılımı ile Impact Hub İstanbul'da gerçekleşti. Teması Aşk, Bağlanma ve Yakınlık olan 2017 kutlaması dört alandan dört farklı uzmanın konuşmaları ve Bağımlı İlişkiler Üçgeni Atölyesi ile gerçekleştirildi. 

 

2017 Konuşmacıları

Prof. Dr. Mehmet Sungur- Psikiyatr
Elif Avcı- Psikolog & Aktivist 
Nurgül Öztürk- Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği 
Rayka Kumru- Seksolog & Kapsamlı Cinsellik Eğitmeni 
Eğlenİş- Bağımlı İlişki Üçgeni Workshop'u ile bizlerle birlikte olacak.

2018'de görüşmek üzere! Detaylı bilgi için

Dünya Cinsel Sağlık Günü Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz!

bottom of page