top of page
 • Seksoloji nedir?
  Seksoloji, insan cinselliği bilimidir. İnsan yaşamı boyunca (doğumdan ölüme kadar) cinselliği ele alır. Kendine has bir ana bilim dalı olan seksoloji, tarih, sosyoloji, psikoloji, antropoloji, eğitim bilimleri, biyoloji, psikiyatri, medya ve iletişim gibi birçok bilim alanını kapsayan multidisipliner bir alandır. Cinselliği tek bir bakış açısıyla değil, tamamlayıcı ve bütünsel bir açıdan ele alır. Kapsadığı konulardan bazıları: cinsellik ile ilgili iletişim, cinsel gelişim, ergenlik, istek ve arzular, cinsel kimlik, anatomi, toplumsal cinsiyet, cinsel istismar ve cinsel suçlardır.
 • Seksoloji uzmanlık alanı neye göre belirlenir?
  Bu alanda çalışan profesyoneller, lisans eğitimleri doğrultusunda uzmanlaşır. Örneğin, sosyal bilimler mezunu olup, seksoloji uzmanlığı tamamlayan kişiler sosyal-seksolog olarak çalışabilir ve toplum ve cinsellik alanında uzmanlaşırlar. Eğitim, danışmanlık, kamu gibi alanlarda görev alabilirler. Tıp mezunları seksoloji uzmanlık yüksek lisansı ya da doktorası yaptığında, medikal/tıbbi seksolog olurlar.
 • Seksologların bağlı oldukları dernekler var mıdır?
  Seksoloji, akademik ve sağlık alanında tanınmış bir daldır. Temsil edildiği profesyonel organizasyonlar vardır. Bunlardan bazıları, World Association for Sexual Health (WAS) (Dünya Cinsel Sağlık Derneği), European Federation of Sexology (EFS) (Avrupa Seksoloji Federasyonu), European Society of Sexual Medicine (EFFM)-Avrupa Cinsel Tıp Derneği, Soceity of Australian Sexologists (SAS) (Avustralyalı Seksologlar Derneği) ve American Association of Sex Educators, Counselors and Therapists (AASECT) (Amerikan Cinsel Eğitmenler, Danışmanlar ve Terapistler Derneği), ve ülkemizde Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD). Bu alanda çalışmakta olan kişilerin güvenilir ve eğitimli olduklarından emin olunması taplumun ve bireylerin ruhsal, bedensel ve zihinsel sağlığı için büyük önem taşımaktadır.
 • Terapi hizmetiniz var mı?
  Ekibimiz bireysel eğitim danışmanlığı ve kurumsal boyutta danışmanlık vermektedir. Terapi hizmeti almak içi klinik psikoloji ya da psikiyatri eğitimi tamamlamış kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz. cetad.org.tr'den uzmanlara ulaşabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

e-bültene katılmak için tıklayın.

Cevabı sitemizde yer alan sorulara cevap verilmeyecektir. 

info@raykakumru.com

bottom of page