top of page
RaykaKumru_Subbrands-04.png
Rayka Kumru

Rayka Kumru

Kurucu & Danışman & Eğitmen

Seksolog*, kapsamlı cinsellik eğitmeni, ve danışmanı olan Rayka Kumru, The University of British Columbia’da Sosyoloji ve Cinsellik Bilimleri lisans eğitimi üzerine, Avustralya’da Curtin University Halk Sağlığı Bölümü’nde Seksoloji Yüksek Lisansı’nı tamamlamış ve tezini Türkiye’de 18-24 yaş arası gençlerin korunma yöntemleri hakkındaki tutum ve deneyimleri üzerine yazmıştır. Akabinde İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde Marka Okulu'nda Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı'nı tamamlayan Kumru, bitirme projesini Türkiye'deki prezervatif firmaların pazarlama stratejileri üzerine yazmıştır. 

Uluslararası projelerde danışmanlık yapan Kumru, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak cinsel sağlık eğitimi, insan cinselliği ve toplumsal cinsiyet dersleri vermiştir. Uzmanlar, gençler, ebeveynler, okullar, özel kurumlar ve derneklerle cinsellik, sağlıklı ilişkiler, seks-pozitif iletişim ve kapsamlı cinsel eğitim üzerine eğitim ve danışmanlık vermektedir. Rayka Kumru Avrupa Seksoloji Federasyonu Genç Komitesi üyesi ve araştırmacısı, Dünya Cinsel Sağlık Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Amerikan Cinsel Eğitmenler, Danışmanlar ve Terapistler Derneği üyesidir. 

Türkiye'de onlarca okul ve kurumda Kapsamlı Cinsellik Eğitim Modelini uygulamış olan Kumru, 2017 yılında TEDx konuşmacısı olarak sahnede yerini almıştır. İçerik ve araştırma danışmanlığının yanı sıra uluslararası müfredat ve projelere kültürel danışmanlık yapmaktadır. 

Nurgül Öz

Nurgül Öz

Psikolog & Eğitmen

Psikolog ve lgbti+ hakları aktivisti olan Nurgül Öz; psikoloji eğitimini 2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamış, Berlin'de bir yıl siyaset felsefesi ve sanat tarihi üzerine eğitim almıştır. Mezuniyetinden bu yana sivil toplum alanında çocuk ve genç ruh sağlığı odağında çalışmakta, feminist ve lgbti+ oluşum ve sivil toplum kurumlarında hak temelli çalışmalara katkı sunmaktadır. 

 

Feminist ve queer pedagoji, kapsayıcı eğitim, eleştirel cinsiyet kuramları, beden bilimi ve politikaları gibi alanlardan beslenerek; cinsel gelişimi destekleyecek güçlendirici, kapsayıcı ve kapsamlı eğitim içerikleri, bilgi ve materyal üretmektedir. Bu bağlamda 3 yıl önce arkadaşlarıyla bir araya gelerek kurduğu Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nde cinsel şiddete karşı koruyucu-önleyici içerikler hazırlamakta ve uygulamaktadır. Çocukların ve gençlerin; gelişim dönemlerine uygun doğru bilgiye erişim, ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılmama, özerklik ve bedensel bütünlük, mahremiyet gibi cinsel haklarına erişimlerini desteklemek üzere; kişisel sınırlar, onay kavramı, gençler arası güvenli ilişkiler ve çocukların bedensel söz hakları odağında projeler geliştirmekte, araştırmalar yürütmekte ve yayınlar hazırlamaktadır.

Aslı Karataş

Aslı Karataş

Avukat & Danışman

Avukat Aslı Karataş, lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde tamamlamış, Galatasaray Ünivesitesi’nde özel hukuk üzerine yüksek lisans yapmıştır. Sorbonne-Cornell Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen programda insan hakları eğitimi almış, London School of Economics’ten hukuk ve politika dersleri almıştır. İnsan hakları temelli davalarda hukuki danışmanlık, dava takibi, proje yazma ve raporlama yapan Türkiye’nin ilk hukuk bürosu olan Hun Danışmanlık ile çalışmıştır. Başlıca çalışma alanları toplumsal cinsiyet, hukukta cinsiyet temelli ayrımcı düzenlemeler, işyerinde cinsiyetçilik olan Aslı Karataş açılımı “sen bu kadınların avukatı mısın” olan sebuka platformunun kurucusudur. Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği ile birlikte yürüttüğü çalışmalar mevcuttur. Bir çocuk annesi olan Aslı Karataş, aynı zamanda cinsiyetsiz ebeveynlik düzenlemeleri üzerine de çalışmaktadır.

bottom of page