Bizi Takip Edin

February 9, 2019

HPV, cinsel sıvılar ve genital bölgelerin sürtünmesi ile bulaşabilen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon. Genital ve oral kanserlere sebep verebilen bu virüs çoğu zaman vücutta kendiliğinden kaybolabiliyor. Zaman zaman kendini genital bölgede çıkan siğillerle gösterse de, genelde belirtisiz kalabiliyor.

August 23, 2018

Annovera, tıpkı diğer hormonal korunma yöntemleri gibi östrojen ve projesteron salgılayarak yumurtlamayı bastırıyor ve gebelik oluşumunu engelliyor. Hormonal bir yöntem olduğu için, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamıyor. Ürünün kullanımı oldukça basit. Kullanıcı tarafından kolaylıkla takılıp çıkartılabilen Annovera, vajinaya yerleştiriliyor ve 3 hafta vajinada kalıyor. Üç hafta sonunda çıkartılıyor, bir hafta boyunca kullanılmıyor. Kullanılmayan haftada -yani regl olunan haftada boyunca temizlenip hijyenik bir yerde saklanıyor. Bu döngü her 4 haftada bir gerçekleşiyor; yani yılda ortalama 13 regl döngüsünü kapsıyor.

August 21, 2018

Highlight the remarkable (olağanüstü olana dikkat çek) sloganıyla paylaşılan görsellerde tarihteki olaylara ve buluşlara önemli katkı sağlamış, fakat yanlarındaki erkekler kadar takdir görmemiş kadınların fotoğrafları kullanılmış. Kadınların bu fotoğraflardaki konumları adeta zamanındaki konumlandırılmalarını temsil ediyor; Stabilo ise onlara hak ettikleri tanıtımı sağlıyor.

June 14, 2018

Onur Ayı (Pride Month) Haziran ayı boyunca kutlanıyor. Gösteriler, protestolar, hak talepleri, seminer ve paneller, partiler... LGBTQIA+ bireylerin verdikleri kayıpların anıldığı, farklındalık yaratılmanın hedeflendiği, kişilerin oldukları gibi kutlandığı bu ay için markalar birbirinden renkli yeniliklerle Onur Ayı'na destek çıkıyor. Kimi marka logosunu gökkuşağı bayrağı ile değiştirirken, kimi, ürünlerine farklı özellikler getirmiş. Apple, Converse, Levi's, Google gibi dünyaca ünlü markaların aralarında yer aldığı listeyi sizlerle paylaşıyoruz.

May 30, 2018

Kadın sığınaklarına bunları bağışlamayı düşündünüz mü? Bakım ürünleri, kıyafetler, kırtasiye ve okul malzemeleri, oyuncaklar, cem telefonu, ulaşım kartları, uzun ömürlü yiyecekler... Kadın sığınakları şiddete maruz kalmış birçok kadının sığınabildiği yerler. Yaşadıkları travma sonrası birçok kadın kendilerini ve var ise çocuklarını desteklemekte zorlanabilir. Şiddetten uzaklaşabilecekleri bir sığınak ve kaynak eksikliği nedeniyle zor zamanlar geçirebilirler. Kadın sığınakları tam da bu noktada devreye girer. Kadın sığınakları kadınların sadece barınma ihtiyacını karşılamakla kalmaz. Yaşadıkları yerde güvende hissetmelerini, şiddetten uzaklaşıp kendi güçlerini yeniden görebilmelerini sağlar. Sığınaklar devlet ve kadın örgütleri tarafından desteklenir, fakat gönüllülerin de desteğine ihtiya...

May 28, 2018

Bir kısım tampon ‘bekareti bozar mı?’ sorularıyla bocalarken, bazılarımız vajinamızdaki tamponları çıkarmakla uğraşıyoruz. Kimileri hijyenik ürünleri ücretleri sebebiyle alamadığı için vajinasına bez parçaları ya da kağıt peçeteler sıkıştırırken, kimilerimiz utandığımız için arkadaşlarımızdan almalarını rica ediyoruz. ‘Arkama baksana’, ‘havuza giremem üşütmüşüm de’, sorunsalları bir yana, regl olduğu için yataktan çıkamayanlar öteki yana… Regl olmak için gün sayanlar, regl olmamak için yalvaranlar, regl diyemeyenler, regl olurken turşu kavanozu açamayacağına inananlar, regl olduğu için okula gönderilmeyenler, regl olduğu için zorla evlendirilenler… İşte bu yüzden regl olma süreci bir mesele, regl olma meselesi de sadece bir hijyen sorunsalı değil, erişim ve insan hakları meselesidir.

May 9, 2018

Christina Montes

Met Gala’da kırmızı halı bu yıl farkındalık için parladı. Balmain x (RED)* işbirliğinde Olivier Rousteing’in tasarımları Jennifer Lopez, Alex Rodriguez, Juliette Binoche, Julia Stegner, Natasha Poly, Güney Afrikalı komedyen Trevor Noah, ve model Natalia Vodianova tarafından sergilendi. 

Uzun yıllar birçok kişi ve kurmun konuşmaktan uzak durduğu HIV/AIDS, modanın sanatla birleştiği, tasarımın mimariyle yarıştığı, popüler kültürün ikonlaşmış gecelerinden Met Gala’nın odak noktalarından biri haline geldi. 

Balmain’in ihtişamlı tasarımları dün akşam düzenlenen Gala’dan sonra ifonly.com/red-auctions adresinde açık arttırma ile satışa sunuldu. Satışlarından elde edilecek tüm gelirin (RED)’e bağışlanacağı tasarımların açılış fiyatları 1,500-5,000 dolar arasında değişiyor. Açık arttı...

February 7, 2018

🤚Kadınların genital bölgelerinin kesilmesi, gelenek, güzellik ve cinselliğin kontrolü amacıyla yapılıyor. Çoğunlukla hijyenik olmayan koşullarda ve araçlarla yapıldığı için, enfeksiyon, yüksek ateş, kısırlık ve ölümle sonuçlanabiliyor. Dünyada 140 milyon kız ve kadın, genital kesmenin sonucu sorunlarla başetmektedir. Afrika kıtasında 10 yaş ve üzeri 101 milyon kız ve kadın, cinsel organlarına kesme işleminden geçmiş/geçirilmiştir.

January 9, 2018

Heteroseksüelliğin tek norm kabul edildiği toplumlarda bireylerin  LGBT kimliklerine bağlı olarak ötekileştirme, şiddet gibi olumsuz deneyimlere maruz bırakıldığını biliyoruz.

Peki durum yaşamın en önemli ve çalkantılı dönemi olan ergenlikte nasıl? Ergenlik, insanlarda fiziksel ve psikolojik değişikliklerin olduğu, kişilik yapısı ile birlikte cinsel organlarda fiziksel ve fonksiyonel değişikliklerin ön plana çıktığı bir dönem olarak kabul edilmektedir. Bu dönem, gencin cinsel yönelimini de fark etmeye başladığı bir dönemdir aynı zamanda. Bu noktada şunu belirtmekte fayda var; bir araştırmaya göre LGBT’lerin büyük kısmı okullarını hem kendileri için hem de LGBT’lere destek veren heteroseksüeller için güvenli bulmamakta.

‘Lisede eşcinsel olmak’ ise konuşulması zor; ancak görmezden gelinemeyece...

January 3, 2018

Pipi işi Türkiye'de biraz karışıktır. Hem erkeklik sembolüdür, hem de sapıklık. Resimleri evlerin duvarlarıni süsler o bebek haliyle, sünnet törenlerinde odak noktası haline gelir, ama kafa karışır da pipi sorusu sormaya gelince iş, herkes odasına çekilir. Pipidir o alt tarafı. İnsanın bir parçasıdır. Sivilce de çıkartır, kıl da. Kalkar da kaşınır da. Girer de çıkar da. Bazen de sadece öyle durası gelir yorulunca.

December 1, 2017

Önce tanımlardan başlayalım; 

HIV: Human Immunodeficiency Virus - İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü

AIDS: Acquired Immune Deficiency Syndrome - Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu

Süreç: HIV vücutta 2-10 yıl arası herhangi bir belirti olmadan var olabilir. Vücuttaki beyaz kan hücrelerine saldıran bir virüstür. HIV + bireylerin (HIV ile yaşamakta olan) herhangi bir tedavi almaması sonucunda beyaz kan hücrelerinin çok azaldığı durumlarda HIV, AIDS'e dönüşür.

HIV mi AIDS mi?: Bulaşıcı olan AIDS değil HIV'dir.

Bugün, HIV ve AIDS hakkında bilinçlenmeyi amaçlayan 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü. HIV hakkında bilinmeyenler, yanlış veya eksik bilinenler kafaları karıştırıyor ve risk arttırıp HIV ile yaşamakta olan bireylere yönelik ciddi önyargı oluşturuyor. Halbuki bugün kontrol altına alınması mümk...

October 25, 2017

Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin de daha iyi, kapsamlı, bilime dayalı ve yaşa uygun cinsel eğitime almaya ihtiyacı var.

3 boyutlu Klitoris maketi başlamak için güzel bir adım! Eğitimlerimde yoğun ilgi gören bu üç boyutlu basılmış klitoris yetişkinleri bile çoğu zaman hayranlığa uğratıyor. 

Bu sene itibariyle Fransa'daki ilkokul ve ortaokullar cinsellik eğitimi sınıflarında anatomik olarak doğru olan, 3 boyutlu yazıcılardan basılmış klitoris maketini kullanmaya başladılar.

Bazı ebeveynler çocuklarının cinsel organları bu kadar yakından incelemesini garip karşılasa da aslında sağlığın bir parçası oldukları için derslerin de bir parçası olmaları gayet doğal.

Fransa'nın kültürel yapısı ve dolayısıyla cinsellik konusuna hem aile içinde hem de aile dışındaki bakışı bizden b...

Please reload

  • Gri LinkedIn Simge
  • Instagram

2020 © Rayka Kumru Tüm hakları saklıdır.