top of page

Bir yıl boyunca kullanılabilen korunma yöntemi: Yeni vajinal halkalar


Bir yıl boyunca kullanılabilen vajinal halkalar. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Yönetimi FDA (the US Food and Drug Administration), Annovera’nın duyursunu yaparken bu yeni ürünün ancak 2019 sonu/2020’nin başında piyasaya sürülebileceğini belirtti. Fiyatıyla ilgili şimdilik herhangi bir bilgi paylaşılmadı.


Population Council/Hallie Easley

Annovera, tıpkı diğer hormonal korunma yöntemleri gibi östrojen ve projesteron salgılayarak yumurtlamayı bastırıyor ve gebelik oluşumunu engelliyor. Hormonal bir yöntem olduğu için, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamıyor.

Ürünün kullanımı oldukça basit. Kullanıcı tarafından kolaylıkla takılıp çıkartılabilen Annovera, vajinaya yerleştiriliyor ve 3 hafta vajinada kalıyor. Üç hafta sonunda çıkartılıyor, bir hafta boyunca kullanılmıyor. Kullanılmayan haftada -yani regl olunan haftada boyunca temizlenip hijyenik bir yerde saklanıyor. Bu döngü her 4 haftada bir gerçekleşiyor; yani yılda ortalama 13 regl döngüsünü kapsıyor.

Şu an piyasada olan NuvaRing gibi vajinal halkalardan farkı ise her ay yenisi ile değiştirilmek zorunda olmaması.


Wissanu01/Getty Images

Yöntemi geliştiren ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Population Council’in ürünle ilgili araştırma sonuçlarına göre, neredeyse 10 kadından 9’u (%89’u) bir korunma yöntemi olarak bu üründen memnun kaldığını beyan etmiş. Ayrıca çoğu ürünün cinsel istek ve ilişki sıklığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı da belirtiliyor.

Annovera, bazı risk grubundaki kişiler için uygun bir korunma yöntemi değil. FDA’ya göre, kalp problemlerine yol açabileceği gerekçesiyle 35 yaşın üzerinde olup sigara içen kişilerin bu ürünü kullanmaması gerekiyor. Ayrıca belirli hastalıklara bağlı olarak kan pıhtılaşması riski taşıyan, meme kanseri geçmişi olan, karaciğer hastalıkları olan, anormal rahim kanamaları geçirmiş olan ve Hepatit C tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanan kişilerin Annovera kullanması sakıncalı bulunuyor.

Diğer tüm hormonal korunma yöntemlerinin kullanımında görülebilen yan etkiler, Annovera için de geçerli; baş ağrısı, migren, bulantı, kusma, karın ağrısı, ağrılı regl, meme hassasiyeti, ara kanamalar, ishal ve genital bölgede kaşınma gibi.


Ednam/Getty Images

FDA’nın yapmış olduğu klinik testlere göre, bir yıl boyunca Annovera kullanan her 100 kadından 2 ila 4 tanesi hamile kalırken; prezervatif ve geri çekilme yöntemi (dışarı boşalma) kullananlarda bu sayı 18 (kullanım hata oranları çünkü daha yüksek), doğum kontrol hapı, hormonal bant veya diyafram kullananlarda 6-12 arası, spiral kullananlarda ise 1 veya daha az olduğu saptanmış. Dolayısıyla Annovera ileride spiralden sonra en etkili gebelikten korunma yöntemlerinden biri haline gelecek gibi görünüyor.

Tüm korunma yöntemleri ve ilaçlarda olduğu gibi, Annovera ya da yukarıda belirtilen hormon içeren yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir. Bu yazı herhangi bir ticari amaca hizmet etmemektedir.

Kaynak: BuzzFeedNews

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
bottom of page