top of page

Kadın sığınaklarına bunları bağışlamayı düşündünüz mü?


Kadın sığınakları şiddete maruz bırakılmış birçok kadının sığınabildiği yerler.

Yaşadıkları travma sonrası birçok kadın kendilerini ve var ise çocuklarını desteklemekte zorlanabilir. Şiddetten uzaklaşabilecekleri bir sığınak ve kaynak eksikliği nedeniyle zor zamanlar geçirebilirler. Kadın sığınakları tam da bu noktada devreye girer. Kadın sığınakları kadınların sadece barınma ihtiyacını karşılamakla kalmaz. Yaşadıkları yerde güvende hissetmelerini, şiddetten uzaklaşıp kendi güçlerini yeniden görebilmelerini sağlar.


Görsel: sfaws.org

Sığınaklar devlet ve kadın örgütleri tarafından desteklenir, fakat gönüllülerin de desteğine ihtiyaç duyarlar. Kadın örgütleri tarafından yürütülen bağımsız sığınaklar kaynaklarının çoğunu bağışlar sayesinde edinirler. Bağışların en küçük görüneni bile bir kadının ve var ise çocuğunun hayatını değiştirebileceğiniz şeylerdir. İhtiyaç sahibi olanlara yardım etmenin birçok yolu var ve bağışlamak bunlar içinde en kolay ve etkili olanı.

Bağışlayabileceğiniz bazı ihtiyaçlar:

Giysi

Kadın ve çocuklar için pijama, iç çamaşırı, eşofman takımı, terlik...

Bağışlamayı düşündüğünüz giysilerin güzelce yıkanmış ve yıpranmamış olduğundan emin olun. Bağışlarınızın amacına ulaşabilmesi için ürünlerin kullanılabilir durumda olmaları çok önemli. Bir süredir giymediğiniz veya artık giymeyeceğinizi düşündüğünüz eşyaları bağışlayabilirsiniz. Bazı kuruluşlar özellikle iç çamaşırlarını ancak kullanılmamış olmaları şartıyla kabul etmektedir. Bağış yapmayı düşündüğünüz yeri arayıp sormanızda fayda var.

Hijyen, Bakım, Güzellik Ürünleri

Ped, tampon, ıslak mendil, kağıt havlu, tuvalet kağıdı, deodorant, krem, parfüm, makyaj malzemeleri, kozmetik ürünler, bebek şampuanı, bebek yağı, bebekler için ıslak mendil, pişik kremi...

Hijyen ve özbakım, insanın hem bedensel hem de psikolojik sağlığa ile ilgilidir. En başya özbakımlarını yapabilmek, özgüvenlerini yükseltmek, kendilerine ve var ise çocuklarına hakettikleri değeri gösterebilmeleri için hijyen, ve bakım malzemelerinin de bağışlanması önemli. Bu ürünler çok gündelik olan fakat özellikle maddi sıkıntı yaşayan bir kişi için ciddi bir ekonomik zorluk oluşturabilir. Her anne çocuklarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderebilmeyi ister. Tüm bunlara ek olarak, oje, kozmetik ürünler ve makyaj malzemeleri de kişilerin kendilerini (eğer ihtiyaç duyarlarsa) diledikleri şekilde ve kendilerine iyi gelecek şekilde ifade etmelerine yardım edecektir.

Kırtasiye ve okul malzemeleri

Boya kalemi, okul çantası, bilgisayar, dosya, çocuk kitabı, yetişkin kitabı...

Kadın sığınaklarının çocuk kitaplarından, klasiklere kadar nazikçe kullanılmış kitaplarınıza ihtiyacı var. Kitaplar hem vakit geçirebilmek, hem eğitim amaçlı, hem de kadınların sığınma evlerinde en normale yakın bir hayat sürmeleri açısından önem taşıyor.

Cep telefonu

Sığınaklar eski telefonlarınızı bünyelerindeki kadınlar için çalışır duruma getirebilir ve iş arayan kadınlar bu sayede iş yerlerine geri dönebilecekleri bir telefon numarası verebilirler. Çalışır durumda olan, telefon/akıllı telefonlarınızı bağışlayabilirsiniz.

Ulaşım kartları (İstanbulkart)

Sığınaktaki kadınların yeniden isterlerse sosyalleşebilmeleri, sığınak dışındaki gündelik işlerini yerine getirebilmeleri, ve ihtiyaç durumunda ulaşımlarını kolaylaştırmak için gereklidir.

Diğer eşyalar

Filtre kahve makinesi, lazer yazıcı...

Yiyecek

Çay, Türk kahvesi, filtre kahve, hazır kahve, uzun ömürlü süt, şeker, bisküvi, salça, sızma

zeytinyağı, peynir, zeytin, reçel...

Kısacası mutfaklarımızın olmazsa olmazları…

İhtiyaç listesi ve yazının tamamı Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'na danışılarak hazırlanmıştır.

Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
bottom of page