top of page

Çocuklarla cinsellik hakkında konuşmayı kolaylaştıracak 10 kelime


Yemek yemek, televizyon izlemek, aile kuralları gibi konuları konuşmaya çok alışık olduğumuzdan, bu konularda çocukları bilgilendirirken ya da onlarla sohbet ederken seçtiğimiz kelimeler otomatik şekilde aklımıza gelir. Söz konusu cinsellik olduğunda ise ebeveynler çocuklarını bilgilendirme taraftarı olsa da, önce bir takım kelime ve kavramları rahatça telafuz edebiliyor olmaları sağlıklı ve olumlu iletişim kurmak açısından büyük önem taşıyor.

Bir kelimenin ya da cümlenin söylenişinden de öte, nasıl söylendiği o kelimenin anlamını oluştur. Utanarak, sıkılarak söylenilen kelimeler çocuklarda ‘o zaman bu utanılması gereken ayıp bir kelime’ gibi bir algı yaratabilir, iletişimi güçlendirir.

Ebeveynlerin sıkça sorduğu sorulardan birisi, ‘peki biz nasıl utanmadan söyleyebiliriz bu kelimeleri?’ oluyor. Ne kadar konuşulursa, o kadara normalleşiyor bu kavramlar. Pratik yapmak için ayna önünde telafuz etmek de işe yarayan tekniklerden biri.

Çocuklarla cinsellik ve sağlıklı ilişkiler hakkında konuşurken telafuz edilmesi gerekecek, ve edilmesi gereken 10 kelime:

Penis: Nüfusun ortalama yüzde ellisinde olup da telafuzu bu kadar zorlayan başka bir kelime var mıdır acaba? Çocuklara vücutlarından ve başkalarının vücutlarından bahsederken doğru bilimsel isimler kullanmak büyük önem taşır. Bunun yapılması çocukların:

  • Bedenlerini iyi tanımaları

  • Bedenlerinden yabancılaşmamaları

  • Bedenlerini bir müdahale/istismar durumunda bunu ifade edebilmeleri

  • Yetişkinlikte ya da cinsel deneyimin farklı noktalarında isteklerini doğru şekilde ifade etmelerine yardımcı olur.

Bu sebeplerden dolayı da gerek erkeklere kendi bedenlerinden, gerek yetişkinlerin bedenlerinden gerekse kız çocuklarına erkek bedeninden bahsederken pipi, sopa, tüfek gibi kelimeler yerine penis ve testis kelimelerinin kullanılması önemlidir.

Vulva: Genellikle yerini ‘kuku’, ‘şey’, ‘bacak arası’, ‘kız pipisi’ gibi kavramların aldığı, kadın cinsel organının adıdır. Vajina, kliotris, dış dudaklar, iç dudaklar, idrar deliğini kapsayan bölge’ye verilen bilimsel isimdir. Erkelerde de olduğu gibi, kız çocuklarına da bedenlerinden bahsederken doğru isim kullanmak farkındalığı arttırır. Çocuk bu bölgeyi kulağa komik ya da bebeksi gelen isimle adlandırılan, utanılacak ya da ayıp bir bölge olmaktan ziyade, bedenini normal ve doğal bir parçası olarak görebilir bu sayede.

Mastürbasyon: Bebeklikte (hatta bazı araştırmalara göre anne karnında) başlayan bu davranış ergenlik döneminde tam anlamıyla cinsellik algısıyla birleşir. Bebeklik döneminde daha çok bedensel hoşluk, gıdıklanma, ya da rahatlama amacıyla yapılan bu davranış, ergenlikte de aynı amaçların yanında cinsel duygu, dürtü ve isteği ifade etmenin bir yolu olarak kullanılır. Mastürbasyon hem kız hem de erkek çocuklar tarafından yapılabilir. Davranış bozukluğu ya da bir hastalık olmamakla birlikte, sağlık ya da ruhsal açıdan bir zararı yoktur.


Reysi Rodikli, Beni de Bedenimi de Seviyorum

Dikkat edilmesi gerekenler:

Mastürbasyonun bebeklikte sürekli yapılması bebeğin bir ihtiyacının karşılanmamasından ötürü ortaya çıkabilir. Çocuklukta dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da mastürbasyonun stres yönetimi olarak kullanılmasıdır. Mastübasyon vücutta rahatlama hissine sebep olduğundan, çocuk okulda ya da evde stresli bir olayı ya da durumu atlatabilmek için mastürbasyona başvuruyor olabilir. Bu durumlarda uzmanlara danışılması tavsiye edilir.

Mastürbasyon hayatın bir gerçeği olmakla birlikte, gençlerin cinsel birlikteliklere acele karar vermelerini de engelleyen bir davranıştır. Çünkü gençler, bedensel merak, cinsel dürtüler, duygu ve isteklerini bu şekilde de karşılayabilirler. Özel bölgeye yapılan özel bir davranış olduğundan, çocuklar ortalık yerlerde yapmaya kalktığında, çocuklara ani, tepkili, azarlayıcı ve ayıplayıcı yaklaşmak yerine, bu davranışın özel olduğu için kendi özelinde yapılması gerektiği açıklanmalıdır.