top of page

Mastürbasyon mastırı olmak için 10 bilgi!


Tek başına da, partner(ler)le de yapılabilen, içi mitler çevresi tabularla kaplı bu davranış aslında bir çok kişinin hayatının bir, ve bazen de bir çok evresinde deneyimlediği, uyguladığı, severek tekrarladığı bir davranış olabilir. Mastürbasyon yapmanın bir çok farklı sebebi olabilir: haz almak, paylaşım, stres atmak, diğer cinsel davranışlara hazır ya da istekli hissetmemek... Kendi bedenini tanımak için ideal yöntemlerden biri olan mastürbasyonu yapmanın ideal, doğru ya da yanlış bir yöntemi olmadığı gibi, bazı püf noktaların akılda olmasında yarar vardır.


Alice Mongkongllite, BuzzFeed

1. Cinselliğe hazır olmamak

Kişiler partnerli cinsel davranışlara hazır hissetmedikleri ama yine de cinselliklerini ifade etmek istedikleri dönemde rahatlıkla mastürbasyona sığınabilir. Ne de olsa, kişi kendi bedeni ile başbaşadır, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski ve gebelik riski yoktur.

2. Başka biriyleyken mastürbasyon

Partnerle yapılan mastürbasyon da, bir çok farklı cinsel davranış gibi, partnerler arası yakınlığa, ve cinsellik ifadesine yardımcı olabilir. Bu durumlarda vücüt sıvılarının eller ve sürtünme ile yine de karışma ihtimaline karşılık, korunma yöntemlerinden yararlanmakta fayda vardır.

3. Kaygan zeminlerin gücü adına!

Mastürbasyon yaparken sık düşülen hatalardan biri, özelikle ergenlik ve gençlik döneminde, hiç kayganlaştırıcı ya da doğru kayganlaştırıcıların kullanılmamasıdır. Sabun, şampuan, arap sabunu, el kremi, vaseline, tıraş köpüğü, makyaj çıkarıcı sıvılar mastürbasyon için uygun kayganlaştırıcılar değildir. Bu ürünler cinsel organlardan içeriye girdiği durumda yanma ya da enfeksiyonlara sebep olabilir. Genellikle prezervatif markaları tarafından üretilen ve 'lube', 'lubrikasyon' yada 'çok amaçlı masaj jeli' olarak bilinen ürünler, cinsel organlar üzerinde ve içinde rahatlıkla kullanılabilir.

4. Bedeni kullanmak

İnsan bedeninin her bir yanında potansiyel haz noktaları vardır. Mastürbasyon yapmak illa sadece cinsel organlara dokunarak yapılması gereken bir şey değildir. Kişi, kendini ne iyi hissettiriyorsa o şekilde mastürbasyon yapabilir. Bedeni hareket ettirmek, bacakları ya da popo kaslarını sıkıştırıp bırakmak da bir çok kişinin mastürbasyon deneyimini olumlu şekilde etkileyebilir.

5. Oyuncak kullanımı

İnsanlar yüzyıllardır bir çok farklı seks oyuncağından yararlanmıştır. Modern zamanda var olan cinsel oyuncaklar aslında tarihteki ilkel, ama gayet işe yarar, modellerinin renkli, ve paketlenmiş halidir. Masa kenarı, duş başlığı, masaj aletleri, yastık... Herhangi bir obje aslında potansiyel bir seks oyuncağı ve mastürbasyon aparatı olabilir. Dikkat edilmesi gereken ise, kullanılan objenin ya da oyuncağın hijyenik olmasıdır. Özellikle seks oyuncakları, vibratörler ya da dildoların kullanımında, mümkünse bir prezervatif ile kullanılmaları (oyuncağa prezervatif takarak) hem hijyen açısından hem de kayganlaştırıcı takviyesi açısından önemlidir.

6. Herkesin mastürbasyonu kendine!

Herkes mastürbasyon yapmak zorunda değildir, yapanlar da aynı şekilde yapmak zorunda değildir. Dönem dönem istek gelebilir, dönem dönem gidebilir.

7. Onun yeri başka

Özellikle ilişkide olan kişiler hakkındaki en büyük mitlerden biri artık mastürbasyon yapmak istemeyecekleri, eğer mastürbasyon yapıyorlarsa ilişkilerinde tatmin olmadıkları ya da artık partner/eşlerini beğenmiyor olduklarıdır. Mastürbasyon, cinsel ilişkinin yerini tutan, birebir alternatif olan bir davranış değil, insan cinselliğinin ifade edilişinin onlarca yönteminden bir tanesidir. Nasıl bazen tek başımıza kitap okuyasımızın gelmesi normalse, ilişkide olup, sağlık ve mutlu bir cinsel hayata sahip olup, mastürbasyon yapma isteğimizin olması da gayet olası, ve normaldir.

8. Mahremiyet

Mastürbasyon da bir cinsel ifade olduğu, ve bu kişinin özeli olduğundan mutlaka kişiye özel bir alanda yapılmalıdır.


Geoff McFetridge

9. Çıplaklık şart mı?

Bedenimizdeki haz sisteminin aktive olması için illa çıplak olmak gerekmez. İç çamaşırı üzerinden ya da kıyafetli bir şekilde sürtünerek de mastürbasyon yapılabilir.

10. Dostum, beyin!

En büyük cinsel organımız beynimizdir. Mastürasyon yapmak da, fantazi kurmak, hayal etmek, ve beş duyumuzdan faydalanarak yapıldığında daha çok zevk almamıza yardımcı olabilir. Bu, çok hoşumuza giden bir örtünün üzerinde yatmak da olabilir, kokusunu sevdiğimiz bir mum yakmak, ya da ritminden hoşlandığımız bir şarkıyı açarak mastürbasyon yapmak da olabilir.


Comments


Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
bottom of page